Logo Klub Ciconia
FAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZalogujAlbumDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
dofinansowanie do budek lęgowych dla jerzyków.
Autor Wiadomość
arjuna2

Wysłany: 2014-07-29, 18:46   dofinansowanie do budek lęgowych dla jerzyków.

witam!

W moim domu od lat mieszka kolonia jerzykow. W tym roku planujemy dokończyć elewację, tak wiec ptaszki utracą swoje miejsca lęgowe. chciałabym temu zapobiec, dlatego też jestem skłonna pozakładać na budynek skrzynki lęgowe. Będzie to koszt plus minus 800-1000zł.

Jako, że jerzyk to ptak objęty ochroną gatunkową, może istnieje instytucja, która pomogłaby mi w dofinansowaniu lub zasponorowaniu tych budek? W Gdańsku-dla przykładu-miasto rozdawało mieszkańcom takie budki.
Myślę o poproszenie o taka pomoc moje miasto, ale szczerze wątpię, by pomogłoby mi ono w przedsięwzięciu(choć to kurort-wiec może?)

A może znacie inne instytucje, które pomogłyby mi w tym?

Dla mnie to dość ważne-czytałam, że jerzyki zawsze wracają do tych samych miejsc, a gdy nie mogę się do nich dostać, mogą nawet zginąć.
"moja" kolonia liczy ok. 20 sztuk i z obliczeń wynika, że tylko one zjadają miesięcznie 300 tyś. komarów :shock: , dzięki czemu w mojej okolicy nie ma robactwa. Jeśli jerzyki znikną z mojego miasta zaleje nas plaga komarow i mszyc. Tak wiec gra warta swieczki :wink:

zoomaniak 

Wysłany: 2014-07-30, 09:05   

arjuna2, z dofinansowaniem to nie wiem. Jedna z naszych użytkowniczek (laleczka z Warszawy), zrobiła we własnym zakresie (tu opis przedsięwzięcia). Myślę, że z kwota jaką chcesz przeznaczyć na domki dla jerzyków z powodzeniem wytarczy :) Przykładowo, na stronie BudkaDlaJerzyka.pl są budki lęgowe już od 40 zł za sztukę. Można też na podstawie wymiarów (szerokość, wysokość, głębokość, średnica otworu, wysokość otworu od dna, itd. samemu skonstruować taką jakby skrzynię dla kilku/kilkunastu rodzin (przykład tu). Z taką kwotą spokojnie podołasz wyzwaniu, wszystko jednak zależy od tego gdzie te "budki dla jerzyków" będą, bo trzeba je zamontować na odpowiedniej wysokości, odpowiednim miejscu i właściwie zorientowane - w odpowiednim kierunku :)

arjuna2

Wysłany: 2014-07-30, 10:44   

nudki zamierzam zamontować tam, gdzie dotąd gniazdowały jerzyki(jakieś 8-10 metrow nad ziemią)-od strony polnocnej i wschodniej, na początek zakupię 10 budek.

Proszę zerknąć czy takie mogą być? Cenowo są super, sama pokryłabym koszty,gdyż byłyby niewielkie:

http://allegro.pl/budka-l...4460465573.html

zoomaniak 

Wysłany: 2014-07-30, 10:49   

arjuna2, wydają się całkiem dobre :) Kupować, montować i od przyszłego roku cieszyć widokiem tych wspaniałych ptaków :) Ale wiedz, że takie apartamenty potrafią zamieszkać też inne ptaki - np. wróbelki, czy sikorki, które też mają kłopoty mieszkaniowe :roll: Nie przeganiać żadnych piptulków :mrgreen:

arjuna2

Wysłany: 2014-07-30, 17:16   

wróble też mieszkają w moim domu :cool: nikogo nie przeganiam, bardzo lubię ptaki-obserwacja ich uspokaja mnie. Wezmę te 10 budek, do których wkleiłam link-nawet jeśli wprowadzą się wróble, to czytałam, że jerzyki poczekają na swoją kolej do budki, więc chyba się jakoś podzielą? :roll:

Dzięki za porady!

arcymarzyciel 
Technik Wet

Wysłany: 2014-07-30, 18:09   

jesli nie chcemy wrobli, sikorek czy szpakow-wystarczy zrobic zaslepki i zdjac pod koniec maja.

Odpowiedz do tematu