Logo Klub Ciconia
FAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZalogujAlbumDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki szponiaste
Autor Wiadomość
Atira 

Wysłany: 2014-03-25, 12:09   Ptaki szponiaste

Witajcie!

Po pierwsze chciałam wszystkich powitać, ponieważ jestem tu po raz pierwszy, tak więc witajcie :)

Moje pytanie dotyczy ptaków drapieżnych, które od pewnego czasu stały się podobno szponiastymi, ale nigdzie w internecie nie mogę znaleźć wzmianki o takiej zmianie w nazewnictwie. Czy jest ktoś, kto pomógłby mi to wyjaśnić?

Pozdrawiam
Natalia

zoomaniak 

Wysłany: 2014-03-25, 15:29   

Atira, witaj na Klub Ciconia :)

Co do Twojego pytania o ptaki drapieżne / szponiaste. Faktycznie na pierwszy rzut oka może się to wydawać niezrozumiałe. Wyjaśnię. Powszechnie używana nazwa "ptaki drapieżne" została zastąpiona nazwą "ptaki szponiaste", z tego powodu, że gatunków ptaków drapieżnych pod względem sposobu zdobywania pożywienia jest bardzo wiele - odżywiających się różnego rodzaju pokarmem zwierzęcym, np. jaskółki i jerzyki polujące na owady, itd. Które są drapieżne ale nie są przecież szponiaste :) Rozjaśniłem? :mrgreen:

Atira 

Wysłany: 2014-03-25, 19:30   

Ok z tym się jak najbardziej zgadzam, ale dlaczego w takim razie nowa systematyka do rzędu szponiastych nie zalicza np. sokołów.

Ostatnio byłam na konferencji "Świat szponiastych łowców" poświęconej sokolnictwu, gdzie bardzo dużą wagę przywiązywano do tego, by nie nazywać ptaków drapieżnymi tylko szponiastymi (a mowa była o wszystkich ptakach dawnego rzędu drapieżnych).

Dlaczego zmieniono drapieżne na szponiaste nie wliczając do nich sokołowatych?
Czy używanie nazwy "drapieżne" zaliczając do nich rząd szponiastych i sokołowych jest właściwe, czy nie? Kilkukrotnie zwrócono już uwagę, że obecnie są to ptaki szponiaste, a nie drapieżne, ale w tym wypadku, nie możemy zaliczyć do nich sokołów, czyż nie??

alexis.bratka 
Alexisathene

Wysłany: 2014-06-25, 22:37   

siemka:)

też byłam na tej konferencji

Sokołowych się nie zalicza do szponiastych bo może i są podobne do szponiastych, ale genetycznie bliżej im do papug i/lub wróblowych. Owszem mają cechy wspólne z szponiastymi jak zakrzywiony dziób, ostre szpony, wspaniały wzrok. Jednak są też różnice:

- sokołowe inaczej się pierzą od accipitriformes - w innej kolejności zrzucają pióra.
- sokołowe nie budują gniazd- zajmują gniazda innych ptaków
- sokołowe do zabijania ofiar używają dzioba, którym łamią karki ofiarom. Jastrzębiowe czy też szponiaste posługują się głównie szponami przy uśmiercaniu ofiar
- sokołowe wypróżniają się pod siebie, a jastrzębiowe "strzelają" odchodami.

Pewnie jest wiele innych różnic, ale też słyszałam że do szponiastych zalicza się i jastrzębiowe i sokołowe, Teraz jednak jest pogląd o tym, że sokołowe nie są wcale tak blisko spokrewnione z jastrzębiowymi.

kladogram ptasich rzędów z angielskiej wikipedii:

http://en.wikipedia.org/w...ern_bird_orders

Kiedyś było tak, że sowy zaliczano razem z sokołowymi i jastrzębiowymi do jednego rzędu,obecnie jednak jest inaczej. Może i sokołowe oraz jastrzębiowe są podobne, ale różnica jest między nimi taka jak między jaskółkami a jerzykami (podobne ale jednak niespokrewnione)

Odpowiedz do tematu