Logo Klub Ciconia
FAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZalogujAlbumDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gosia
2010-01-25, 18:43
Sokoły wędrowne w Warszawie 2009
Autor Wiadomość
Felis 
Felis

Wysłany: 2009-06-05, 22:01   

Eve napisał/a:
Ja może tak odbiegnę od tematu dołka w gnieździe, ale zapytam, czy wam też tak jakoś brak tego całego "zamieszania" w sokolim domku? Jak to człowiek się może przywiązać - nawet przez internet...

Brakuje i to jeszcze jak! W końcu na naszych oczach wychowały się piękne młode sokołki. Gdyby nie choroba jednego z młodych we Włocłaku, dziś zastanawialibyśmy się jak radzi sobie 4 "naszych" wychowanków :sad:
Brakuje mi schodzenia "z warty" czasami dopiero po północy, gdy młode już smacznie spały :smile: Najwięcej emocji wzbudzały jednak obserwacje tuż przed spodziewanym terminem pierwszych odlotów :smile:

Martwię się o naszą Skierkę. :neutral: Mam nadzieję, że to właśnie ją widziała ostatnio szczęściara i wkrótce ktoś przyniesie kolejne dobre wieści :!:

Gosia 
Administrator

Wysłany: 2009-06-06, 05:58   

Dzisiaj sypialnia była zajęta :D

[5.40]

Pobudka i może jakies śniadanko ;)

Trzeba rozejrzeć sie po okolicy :D

Peregrinus 
www.peregrinus.pl

Wysłany: 2009-06-06, 09:30   

A my zaczynamy niedługo przygotowania do kolejnego sezonu :)
Prowadzimy rozmowy o zewnętrznych kamerach, dzięki którym będzie można znacznie więcej zobaczyć, a sezon podglądania sokołów będzie trwać znacznie dłużej..
Musimy na ten cel zgromadzić środki (czyli uzbierać odpowiednią kwotę), wykonać projekt oraz uzyskać odpowiednie zezwolenia (bo PKiN) to zabytek.
Przy okazji mały apel - jeśli znacie kogoś (firmę lub osobę), kto może nam pomóc finansowo w tym przedsięwzięciu, to polecamy się pamięci :)

lunatyk 
amator piękna :)

Wysłany: 2009-06-06, 13:33   

W gnieździe pojawiają się regularnie oba dorosłe sokoły.
Akurat dzisiaj udało mi się zrobić fotki, które mogą stanowić doskonały materiał porównawczy "kto jest kto". :grin:

Zaraz po [13.00] pojawił się Wars a po [13.45] Sawa.

[13.02] Wars:

[13.47] Sawa:

Zwracam uwagę, że Sawa stoi tutaj tylko minimalnie bliżej (co również dodatkowo ale nieznacznie ją powiększa w obiektywie), ale już nawet całego ogona jej nie widać. Jak widać - jest istotnie większa. :)

Kolejna para fotek:

[13.01] Wars:

[13.46] Sawa:

U Sawy widać też wyraźną plamkę na czubku głowy.
Białe piórko na skrzydle może być jedynie nieuładzone, więc następnym razem może tego nie być widać, więc lepiej się do tego nie przyzwyczajać. ;)

Na drugiej parze zdjęć oba ptaki na pierwszy rzut oka wydają się być podobnej wielkości, prawda? Zwracam jednak uwagę, że Wars LEŻY na ziemi przez co obiektyw pokazuje go w całości praktycznie od góry, tylko nieznacznie skracając w perspektywie jego tułów, a Sawa stoi i jej tułów wyraźnie układa się wzdłuż linii patrzenia kamery - w ten sposób kamera bardzo "skraca" obiekt. Więc jest to dużo większy ptak. :)

A na koniec jeszcze jedno ujęcie Sawy, które lepiej pokazuje jej wielkość:
[13.]

Jest naprawdę duża - lekko przysiadła nad ziemią i zajmuje w szerokość praktycznie połowę "salonu". ;)

Mam nadzieję, że ten materiał pomoże nam w odróżnianiu płci. :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie

lunatyk 
amator piękna :)

Wysłany: 2009-06-06, 13:36   

Godzina ostatniego zdjęcia to [13.46] i dopiero na nim widać białe piórko na skrzydle, o którym pisałem pod zdjęciem z [13.47]. ;)

Eve 

Wysłany: 2009-06-06, 13:54   

Przepraszam, że odbiegnę troszkę od tematu białego piórka, tudzież plamki :) ...
...@Peregrinus - mam pytanie, czy są może gdzieś dostępne fotki z tego rozdania nagród w PKiN? Bo byłam tam, ale sama jak palec i niestety nie mam żadnego pamiątkowego zdjęcia :( Przecież raz w życiu się zdarza taka okazja :)
A tak na marginesie to myślę - nagrody, nagrodami, ale przecież chodzi raczej, żebyście nie Wy nam dawali, tylko my Wam. Ja wszelkimi możliwymi kanałami będę szukać ludzi/instytucji, które będą mogły wesprzeć ten szlachetny cel. I namawiam do tego innych.

JurekB 

Wysłany: 2009-06-06, 21:03   

Peregrinus napisał/a:
A my zaczynamy niedługo przygotowania do kolejnego sezonu :)
...

Peregrinus, pozwalam sobie zglosić wniosek racjonalizatorski :) . Bardzo dużo czasu i dyskusji zajmowało nam znalezienie sokołów, gdy siedziały w kącie pomieszczenia, zwłaszcza w pobliżu kamery, bo tam było pole martwe. Proponuję więc, żeby w polu martwym kamery ustawić takie trójkątne skrzynki, jak na obrazku poniżej:

Powyższa propozycja dotyczy zarówno Warszawy jak i Włocławka.
Gdyby była taka możliwość to w Warszawie najlepiej byłoby zamurować "sypialnię" jakąś płytą gips-karton, jeśli jest ona nikomu do niczego niepotrzebna. Sokołom na pewno wystarczy "kuchnia". Przecież dla ptaka "gnieździć się na kupie" powinno być rzeczą normalną, nieprawdaż? :D Wtedy zwolnioną kamerkę można przerzucić w inne miejsce.
Jurek

Gosia 
Administrator

Wysłany: 2009-06-06, 22:07   

JurekB :) Na temat Twojego wniosku nie będę sie wypowiadała, bo jest on skierowany do Peregrinusa :)
a nie wiem czy czytałeś o sypialni :arrow: http://klubciconia.ptaki....p?p=96439#96439 ? :)

falco 
www.peregrinus.pl

Wysłany: 2009-06-06, 22:31   

Co do ustawienia kamer, to zamierzamy trochę przebudować gniazdo i rzeczywiście zasłonic drugą część gniazda, która jest trudna do ogarnięcia jedną kamerą. Ale to zrobimy później na spokojnie, gdy będziemy instalować drugą kamerę na zewnątrz a może i ... :wink: to jeszcze zobaczymy.

falco 
www.peregrinus.pl

Wysłany: 2009-06-06, 22:47   

Jeśli chodzi o "kokoszenie się" sokołów w gnieździe to jest to związane z okresem lęgowym sokołów. Sokoły nie budują same gniazd zajmują w górach półki skalne a w miastach sztuczne gniazda. Wygrzebują w nich jedynie wspomniane dołki w których później składają jaja.

Gdy zbliża się okres lęgowy u sokołów, hormony i odpowiednie warunki wymuszają u ptaków odpowiednie zachowania. Gdy ptaki wybiorą już swoje miejsce do legów a nie ma w nim jeszcze jaj ani młodych, odruchowo wygrzebują dołek, czasami dwa, w którym po pewnym czasie samica składa jaja. Gdy pojawią się tam jaja, po pewnym czasie ptaki reagując na taki widok zaczynają je wysiadywać. Gdy z jaj się coś wykluje i zaczyna piszczeć, zaczynają to coś karmić. Gdy młode podrosną to po pewnym czasie opuszczą gniazdo. Gdy krótko po wylocie młodych dorosłe zaglądają do gniazda, które jest puste a hormony jeszcze w nich działają wskazując na trwający jeszcze okres rozrodczy, przy braku w gnieździe jaj czy młodych, odruchowo wykopują dołki. Zachowanie to jednak powoli słabnie wraz z przemijającym okresem lęgowym.

Wygrzebywanie dołków jest zatem pozostałością silnego instynktu rozrodczego i zastanych warunków w gnieździe.
Mam nadzieję, że udało mi się to w miarę jasno wytłumaczyć :grin:
Ostatnio zmieniony przez Peregrinus 2009-06-08, 09:12, w całości zmieniany 1 raz  

potwornicka 
warszawianka

Wysłany: 2009-06-06, 23:18   

Dzięki Lunatyk za super opis i zdjęcia, teraz wreszcie będę mogła odróżnić, kto, jest kto ;) Bo przyznam się szczerze, że trudno było a teraz sprawa jasna, większe z plamką na głowie i na skrzydełku to Sawa a mniejsze bez cech szczególnych to Wars :) I dodam jeszcze to identyfikacji, informację z forum we Włocławku, że dorosłe osobniki mają czarne centki w poziomie a młode w pionie! Ciekawe, nie? Są zamieszczone zdjecia na forum Włocławka, warto obejrzeć, jak poznać młodego ;) Jeżeli chodzi o "ulepszenie" gniazda to kamery są bardzo ważne ale myślę, że konieczne jest zbudowanie podestów dla "dzieciaków", które ćwiczą skrzydełka, tego niestety zabrakło Skierce :( I poleciała Bóg wie gdzie :( Podglądam ostatnio sokoły na innej zagranicznej stronie ( inie powiem gdzie bo trzeba polskie sokoły promować, bo są piękniejsze ;) powiem, że jest to super rozwiązane bo młode (4 sztuki!) mają miejsce do staru i część do lądowania i pierwszych lotów. Myślę jednak, że jak u nas będzie lepsze dofinansowanie to i nasze sokołki w większej ilości wyfruną na wolność :) Dzięki falco za info co do tych tajemniczych dołków w gnieździe, wreszcie jakiś fachowiec "uciszył" nasze spekulacje ;) Czy znaczy to że Wars i Sawa będą składać jeszcze jajka? Czy, że porzucili nadzieję na powrót naszej bidulki? :( Pomóżmy stworzyć lepsze warunki naszym sokołom, te zagramaniczne nie są lepsze tylko lepiej dofinansowane ;) Wpłaćmy cokolwiek, by można było polepszyć szanse naszych sokołów :) Ja po 10-tym coś wpłacę ;)

Ewik 
Ewik

Wysłany: 2009-06-07, 08:00   

potwornicka napisał/a:
Czy znaczy to że Wars i Sawa będą składać jeszcze jajka?

z tego co zrozumiałam to jeszcze buzują w nich hormony i nie zastając ani jaj, ani młodych, kopią dołki ale wkrótce im minie. :lol:
Ostatnio zmieniony przez Peregrinus 2009-06-08, 09:19, w całości zmieniany 1 raz  

JurekB 

Wysłany: 2009-06-07, 21:30   

Gosia napisał/a:
JurekB :) Na temat Twojego wniosku nie będę sie wypowiadała, bo jest on skierowany do Peregrinusa :)
a nie wiem czy czytałeś o sypialni :arrow: http://klubciconia.ptaki....p?p=96439#96439 ? :)

Gosiu, rzeczywiście zwróciłem się do Peregrinusa, ale to dlatego, że mój post był odpowiedzią na jego, a nie dlatego, że moja uwaga miała mieć charakter prywatny. Zarówno poprzedni jak i obecny mój post kieruję oczywiście do wszystkich czytelników tego forum. O "sypialni" owszem czytałem, Czy można je zamurować, czy też niezbędne jest zachowanie dostępu do tego pomieszczenia. Natomiast jeśli chodzi o mój "wniosek racjonalizatorski" to sam mam uwagę do niego. Wydaje mi się, że lepsza byłaby taka skrzynka:

Dlatego, że ściany są pod "ostrzałem", więc ewentualna skrzynka wstawiona do gniazda musi mieć stromą ścianę przednią, żeby kamera nie oberwała rykoszetem. Osłona na obiektyw też mogłaby pomóc.
Może ktoś inny na tym forum będzie miał lepszy pomysł?
Jurek

Peregrinus 
www.peregrinus.pl

Wysłany: 2009-06-08, 09:16   

Eve napisał/a:
Przepraszam, że odbiegnę troszkę od tematu białego piórka, tudzież plamki :) ...
...@Peregrinus - mam pytanie, czy są może gdzieś dostępne fotki z tego rozdania nagród w PKiN? Bo byłam tam, ale sama jak palec i niestety nie mam żadnego pamiątkowego zdjęcia :( Przecież raz w życiu się zdarza taka okazja :)
A tak na marginesie to myślę - nagrody, nagrodami, ale przecież chodzi raczej, żebyście nie Wy nam dawali, tylko my Wam. Ja wszelkimi możliwymi kanałami będę szukać ludzi/instytucji, które będą mogły wesprzeć ten szlachetny cel. I namawiam do tego innych.

Zdjecia robili ludzie z PKiN i mam nadzieje ze je dostane, ale po dlugim weekendzie, niestety. Pan z ktorym wspolpracujemy jest w tym tygodniu na urlopie.
Jak tylko je dostane dam ci znac.
Mam nadzieje ze nagrody ci sie spodobaly :) :)

Eve 

Wysłany: 2009-06-08, 19:07   

Peregrinus napisał/a:
Zdjecia robili ludzie z PKiN i mam nadzieje ze je dostane, ale po dlugim weekendzie, niestety. Pan z ktorym wspolpracujemy jest w tym tygodniu na urlopie.
Jak tylko je dostane dam ci znac.
Mam nadzieje ze nagrody ci sie spodobaly :) :)

Dziękuję - będę czekać na jakiś znak po weekendzie.
Nagrody się podobały i - mimo, że zdobyłam tylko "pocieszacze" :) - mało się nie oberwałam taszcząc wszystko do domu. Kartki z sokołkami stoją na biurku, nie wiem gdzie nakleić sobie naklejkę, bo chciałabym wszędzie, albumy z UM są przepiękne i reszta gadżetów też już w użyciu.
Jeszcze raz dzięki - pomysł z kamerkami był strzałem w dziesiątkę, w końcu mogę mieć gniazdo w domu. Na biurku! :) . Trochę pustawe ostatnio, ale ileż emocji dostarczało w ostatnim miesiącu.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi